790 800 451

Ortodoncja – czy warto „prostować zęby”?

Leczenie ortodontyczne to nie tylko prostowanie zębów! Ortodoncja to etap leczenia wielospecjalistycznego, które na skutek uszeregowania zębów i odtworzenia właściwej ilości miejsca w łuku zębowym, pozwala przygotować Pacjentów do leczenia protetycznego lub implantologicznego. Niekiedy ortodoncja umożliwia zamknięcie luk po utraconych zębach będąc alternatywą dla leczenia protetycznego, a niekiedy przygotowanie Pacjentów z bardziej zaawansowanymi wadami do leczenia chirurgicznego.

Dla wielu Pacjentów ortodoncja jest drogą do uzyskania wymarzonego uśmiechu. Ponadto pozwala odzyskać sprawność narządu żucia, w przypadku wad uniemożliwiających jego prawidłowe funkcjonowanie. Prawidłowe ustawienie zębów umożliwia właściwą pracę mięśni narządu żucia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Natomiast eliminacja nieprawidłowych kontaktów między zębami może zapobiegać postępującemu ścieraniu się zębów. Dodatkowo ułatwia poprawną higienę jamy ustnej.

Dla mnie jest już chyba za późno… Czy ortodoncję można rozpocząć w każdym wieku?

Ortodoncja zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem wad szczękowo-twarzowych, leczeniem nieprawidłowości w ustawieniu zębów oraz różnych wad zgryzu u dzieci, młodzieży i osób dorosłych w każdym wieku!

Dzieci z uzębieniem mlecznym, mieszanym lub wczesnym uzębieniem stałym najczęściej leczone są za pomocą aparatu ruchomego. Aparat wyjmowany wymaga dużej samodyscypliny od Pacjenta, ponieważ działa tylko wtedy, kiedy znajduje się w jamie ustnej. Aby uzyskać możliwie najlepsze wynik leczenia powinien być noszony przez co najmniej 13 godzin w ciągu doby.

Aparat stały, stosowany u młodzieży i osób dorosłych, przymocowany jest na stałe do zębów Pacjenta. Dzięki wykorzystaniu niewielkich sił działających na zęby umożliwia trójwymiarową korektę pozycji zębów w wymiarze poprzecznym, przednio-tylnym i pionowym, poprzez stopniowe doprowadzenie ich do prawidłowej pozycji w łukach szczęki i żuchwy. Ciągła siła oddziałująca na zęby sprawia, że jest to leczenie najbardziej efektywne.

Należy jednak pamiętać, że leczenie ortodontyczne Pacjentów w wieku dorosłym może potrwać nieco dłużej ze względu na większe uwapnienie kości. Dlatego im wcześniej się je rozpocznie, tym efektywniej ono przebiega.

Prawidłowe, ortodontyczne ustawienie zębów ma kluczowe znaczenie, aby cieszyć się własnym uśmiechem przez całe życie.

Dobrze, ale czy to na pewno coś dla mnie?

Tak! Każdy z wadami zgryzu, przewlekłymi bólami głowy i stawów powinien przynajmniej przejść przez konsultację z ortodontą, który zna się również na okluzji. Są jednak dwa „ALE”:

  1. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego jest aktywna choroba przyzębia, zwana parodontozą. U Pacjentów leczonych periodontologicznie, u których choroba przyzębia jest w stanie remisji („uśpienia”), można założyć aparat ortodontyczny.
  2. Nie zaleca się również leczenia aparatem stałym u Pacjentów niezdyscyplinowanych, ze złą higieną jamy ustnej. Aparat utrudnia oczyszczanie zębów, przez co może sprzyjać powstaniu odwapnień na powierzchni szkliwa, próchnicy zębów, a także rozwojowi zapaleń dziąseł.

Leczenie ortodontyczne krok po kroku

  • W Pure Dental Clinic podczas pierwszej wizyty ortodontycznej przedstawiamy Pacjentowi główne problemy oraz możliwości leczenia.
  • Indywidualny plan leczenia ortodontycznego powstaje na podstawie wnikliwie przeprowadzonej diagnostyki, na którą składają się: wywiad, badanie kliniczne i radiologiczne, analiza zdjęć rentgenowskich, analiza fotografii twarzy i zdjęć wewnątrzustnych oraz analiza modeli diagnostycznych.
  • Po zapoznaniu się z wynikami badań oraz oczekiwaniami Pacjenta względem efektów terapii przystępujemy do wyboru najlepszej i najskuteczniejszej metody leczenia, wyboru rodzaju aparatu ortodontycznego oraz określenia przybliżonego czasu trwania leczenia.
  • Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego Pacjent zobowiązany jest do usunięcia wszelkich ognisk zakażenia oraz do przestrzegania protokołu wizyt kontrolnych i higienizacyjnych, które pomagają utrzymać jamę ustną w stanie zdrowia podczas terapii.
  • Następnie zakładany jest aparat. Podczas tej wizyty Pacjent otrzymuje rzetelny instruktaż higieny jamy ustnej.
  • Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Pacjentów w zależności od potrzeby, do leczenia ortodontycznego wykorzystujemy zarówno ruchome, jak i stałe aparaty ortodontyczne, w tym aparaty metalowe, samoligaturujące oraz tzw. estetyczne.
  • Wizyty kontrolne odbywają co miesiąc lub dwa, w zależności od rodzaju aparatu.

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Czas leczenia aparatem stałym zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i nasilenie wady, potencjał wzrostu, wiek oraz współpraca Pacjenta. Średni czas aktywnego leczenia ortodontycznego statycznie wynosi od 24 do 30 miesięcy. Pacjent zostaje poinformowany o przewidywanym, orientacyjnym czasie leczenia po przygotowaniu indywidualnego planu leczenia.

Po zdjęciu aparatu zęby są oczyszczane z kleju i polerowane oraz rozpoczynamy leczenie retencyjne. Najczęściej obejmuje ono górny aparat zdejmowany na noc oraz reteiner (metalowy cienki drucik), który lekarz umieszcza na wewnętrznej powierzchni zębów w celu utrzymania nowej, prawidłowej pozycji zębów.

Aparat klasyczny stały

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem podczas leczenia ortodontycznego jest aparat stały. Standardowo składa się z kilku elementów, takich jak łuk, który mocowany jest w zamkach ortodontycznych za pomocą ligatur oraz zamków przyklejonych na stałe do zębów. Zamki ortodontyczne mogą być metalowe, metalowe rodowane lub wykonane z wysoce estetycznych materiałów (porcelana, kryształ).

Aparat samoligaturujący

Niekiedy stosujemy aparat stały samoligaturujący, który podobnie jak w przypadku aparatu stałego klasycznego składa się z łuku oraz zamków ortodontycznych, ale nie wymaga ligatur ze względu na specjalne klapki zamontowane w zamkach, które utrzymują drut.

Nakładki Clear Aligner

Korygowanie delikatnych wad zgryzu umożliwiają indywidualnie projektowane dla każdego Pacjenta nakładki Clear Aligner. Pacjent otrzymuje zestaw 3-4 nakładek dostosowanych do jego potrzeb na podstawie wykonanych wcześniej badań. Zaletą tego typu leczenia jest dyskrecja. Niestety jest to metoda dedykowana dla Pacjentów zdyscyplinowanych, ponieważ należy rygorystycznie przestrzegać czasu użytkowania nakładek i wymieniać je zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Jak utrzymać efekt leczenia na całe życie

W celu zwiększenia stabilności leczenia ortodontycznego, po zdjęciu aparatu prowadzone jest leczenie retencyjne. Należy pamiętać, że okres retencji powinien być równy okresowi leczenia aktywnego oraz, że jest to leczenie równie ważne.

Stabilność leczenia ortodontycznego oraz brak konieczności dożywotniej retencji warunkuje prawidłowo odbudowana funkcja narządu żucia, czyli odbudowa zniszczonych w wyniku wady zgryzu zębów umożliwiająca ich prawidłowe relacje względem siebie podczas zgryzu i zaciskania. Dlatego ortodoncja stanowi najczęściej początkowy etap leczenia wielospecjalistycznego, które na skutek uszeregowania zębów i odtworzenia właściwej ilości miejsca w łuku zębowym, pozwala przygotować Pacjentów do leczenia protetycznego lub implantologicznego. Pozwala by odbudowa pięknego uśmiechu oraz dobrej i stabilnej funkcji była możliwa.

Pasja + Profesjonalizm = Pure Dental Clinic

W Pure Dental Clinic zajmujemy się leczeniem ortodontycznym dzieci, młodzieży i osób dorosłych, realizując filozofię leczenia, którą jest uzyskanie optymalnego zgryzu z zachowaniem prawidłowej pozycji kłykci w stawie skroniowo-żychwowym oraz pięknego, harmonizującego z estetyką twarzy uśmiechu. Może to Twój uśmiech będzie naszym następnym arcydziełem? Zadzwoń i umów się na wizytę!

Udostępnij wpis:
Autor wpisu
Picture of Monika Maślińska–Brazulewicz

Monika Maślińska–Brazulewicz

lek. stom. specjalista stomatologii dziecięcej

Masz pytania?
Napisz do nas!

Facebook
Popularne wpisy
pure_czyszczenie_jezyka_header.png
Profilaktyka

Czy warto czyścić język?

O czym myślimy mówiąc o higienie jamy ustnej… Najczęściej kojarzy nam się ze szczotkowaniem zębów, płukaniem ust i w chwilach szaleństwa używaniem nitki dentystycznej Ale

Czytaj więcej »