Czy warto czyścić język?

pure_czyszczenie_jezyka_header.png

O czym myślimy mówiąc o higienie jamy ustnej…
Najczęściej kojarzy nam się ze szczotkowaniem zębów, płukaniem ust i w chwilach szaleństwa używaniem nitki dentystycznej

Ale czy to wystarczy….? Niestety nie.

Język, a właściwie jego powierzchnia grzbietowa, zbudowana jest z brodawek, które pełnią zasadniczo dwie funkcje: mechaniczną, jak ssanie oraz zmysłową, czyli odczuwanie smaku. To właśnie one są idealnym miejscem do gromadzenia bakterii oraz grzybów, których rozwój w jamie ustnej może predysponować do powstania stanów zapalnych, aft czy pleśniawek.

 

 

Należy również pamiętać, że bakterie bytujące na powierzchni języka są głównym powodem nieświeżego oddechu. Oczywiście wśród przyczyn halitozy należy również wymienić bardziej złożone, związane z występowaniem chorób ogólnoustrojowych, jak refluks żołądkowo-przełykowy czy cukrzyca.

Jak zatem skutecznie czyścić język?

Język najlepiej czyścić dwa razy dziennie przy użyciu specjalnej skrobaczki. Przeciągając kilkakrotnie od nasady języka ku jego końcowi, możemy usunąć nalot, w którym gromadzą się miliony bakterii. Żyją one nie tylko na zębach, ale również na błonie śluzowej jamy ustnej oraz oczywiście na powierzchni języka. Jego chropowata powierzchnia sprzyja zaleganiu mikrobów, jak również utrudnia higienę jamy ustnej.

pure_czyszczenie_jezyka_drop2

Dlaczego warto?

  • Mniejsze ryzyko chorób zębów oraz dziąseł

Najczęściej wybieranymi przez bakterie miejscami do zasiedlania, są trudno dostępne przestrzenie, w tym szczeliny międzyzębowe, okolice podniebienne, podjęzykowe, wreszcie sam język, czyli miejsce najczęściej pomijane podczas rutynowej higieny jamy ustnej. Brak prawidłowej higieny zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł.

  • Świeży oddech

Jak wynika z badań za 90% przypadków nieświeżego zapachu z jamy ustnej odpowiedzialne są drobnoustroje. Należy również pamiętać, że duża ilość bakterii na języku, może zwiększać ryzyko powstania halitozy.

  • Wzmocnienie odporności

Czyszczenie języka odgrywa kluczową rolę podczas przeziębień, infekcji, ponieważ odksztuszana flegma czy stosowane aerozole na ból gardła, krople do nosa, mogą zalegać w tylnej części języka.

  • Serce

Zaniedbania higieny jamy ustnej mają istotny wpływ na układ krążenia. Nieleczone stany zapalne mogą prowadzić do rozwoju zapalenia wsierdzia, osłabienia pracy serca, miażdżycy, a nawet zawału. Mniej bakterii w jamie ustnej oznacza więc mniejsze ryzyko rozwoju infekcji i jej powikłań.

  • Układ pokarmowy

Regularne czyszczenie języka wpływa pozytywnie na produkcję śliny, która jest bardzo ważna dla zdrowia naszych zębów oraz dziąseł, jak również dzięki obecnemu w ślinie enzymowi – amylazie ślinowej, dla usprawnienia procesu trawienia, która zaczyna się właśnie w jamie ustnej.

  • Smak

Systematyczne czyszczenie języka usprawnia działanie kubków smakowych.

 

Aby utrzymać jamę ustną w stanie zdrowia, warto oprócz szczotkowania i nitkowania, wprowadzić również czyszczenie języka.

Udostępnij wpis:
Autor wpisu
Picture of Monika Maślińska–Brazulewicz

Monika Maślińska–Brazulewicz

lek. stom. specjalista stomatologii dziecięcej

Masz pytania?
Napisz do nas!

Facebook
Popularne wpisy
pure_czyszczenie_jezyka_header.png
Profilaktyka

Czy warto czyścić język?

O czym myślimy mówiąc o higienie jamy ustnej… Najczęściej kojarzy nam się ze szczotkowaniem zębów, płukaniem ust i w chwilach szaleństwa używaniem nitki dentystycznej Ale

Czytaj więcej »