Co zrobić aby Twoje dziecko cieszyło się swoim uśmiechem przez całe życie?

Dziecko jest najbardziej wymagającym Pacjentem w gabinecie stomatologicznym, ale też najbardziej wdzięcznym, dającym najwięcej radości. Często początkowe doświadczenia mają ogromny wpływ na całe życie małego wielkiego Pacjenta, dlatego nasze pierwsze spotkanie powinno odbyć się możliwie wcześnie i mieć charakter edukacyjny. Pierwsza wizyta powinna odbyć się już w łonie matki. Ciąża powinna nas skłaniać do jeszcze większej dbałości o utrzymanie jamy ustnej w stanie zdrowia, gdyż nieleczone choroby przyzębia występujące często u kobiet ciężarnych, mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej maleństwa. Najpóźniej wizyta powinna odbyć się „wraz pojawieniem się pierwszego zęba’’. Jest to idealny moment aby porozmawiać z Rodzicami o właściwej higienie jamy ustnej oraz o wskazówkach dietetycznych, co umożliwi zmniejszenie ryzyka powstania choroby próchnicowej oraz rozwoju wad zgryzu.

I WIZYTA

Drodzy Rodzice, traktujmy pierwszą wizytę jako możliwość poznania nowego miejsca, nowych ludzi, a tym samym jako fantastyczną przygodę, do której musimy przygotować dziecko już w domu. „Zabawa w dentystę”w domowym zaciszu jest jednym ze sposobów kształtowania dziecka, dla którego otwieranie buzi, liczenie i oglądanie ząbków, stopniowo stanie się czymś naturalnym.

Dlatego czytajmy książeczki edukacyjne, oglądajmy swoje zęby, wykorzystajmy codzienne szczotkowanie zębów, by opowiedzieć o dentyście.

 

REGULARNE WIZYTY KONTROLNE

Regularne wizyty kontrolne, podczas których wykonujemy nieinwazyjne zabiegi profilaktyczne, takie jak fluoryzacja zębów, są jednym ze sposobów umożliwiających utrzymanie jamy ustnej w stanie zdrowia, obok prawidłowej higieny jamy ustnej i diety. Systematyczność daje nam czas i możliwość poznania się, polubienia, zbudowania relacji i zdobycia wzajemnego zaufania, co przekłada się na późniejszą pozytywną współpracę w przypadku konieczności większej ingerencji.

Próchnica jest chorobą zakaźną, więc nieleczone zęby mleczne mają duży wpływ na zdrowie zębów stałych, a przedwczesna ich utrata może mieć wpływ na zaburzenie kolejności wyrzynania zębów stałych, ich zdrowie i właściwe uszeregowanie w łukach zębowych.

Leczenie zachowawcze zębów mlecznych polega na opracowaniu i wypełnieniu ubytku. Aby zabieg był bezbolesny, mamy możliwość wykonania znieczulenia komputerowego The Wand STA, który jest fantastyczną alternatywą dla tradycyjnego zastrzyku znieczulającego. Urządzenie składa się z komputera oraz wężyka z końcówką przypominającą długopis, w której ukryta jest niewielka igła. Znieczulenie podawane jest precyzyjnie, poniżej progu bólu. Komputer kontroluje ciśnienie i tempo podawania środka znieczulającego. Dzięki temu płyn wchłania się z prędkością fizjologiczną, nie powodując nieprzyjemnego dla Pacjenta rozpierania.

„ Aby zrozumieć dziecko trzeba je poznać.
A żeby poznać dziecko trzeba mieć czas.”

DIETA

Odpowiednia dieta odgrywa ogromną rolę w profilaktyce próchnicy. Największym wrogiem zdrowych zębów u dzieci są cukry. Spożywane w dużych ilościach są bardzo szkodliwe dla zdrowia oraz prowadzą do powstania nieodwracalnych zmian w uzębieniu, zarówno u najmłodszych, jak i u dorosłych Pacjentów. Całkowite wyeliminowanie cukrów z diety jest niemożliwe, dlatego najważniejszy jest umiar oraz określenie częstotliwości spożywania do jednego słodkiego dnia w tygodniu lub jednorazowo zaraz po posiłku głównym, co jest znacznie lepsze i łatwiejsze dla utrzymania zębów w stanie zdrowia.

Najbardziej niebezpiecznymi są produkty, które długotrwale przebywają w jamie ustnej, mają konsytencję kleistą, ponieważ utrzymując się na powierzchni zębów, wydłużają czas działania bakterii próchnicotwórczych.

W diecie dziecka powinniśmy również unikać dużej ilości pokarmów kwaśnych, takich jak soki owocowe, które poprzez niskie pH prowadzą do powstania demineralizacji szkliwa.

Oczywiście najważniejszy jest umiar w spożywaniu cukrów i kwasów oraz utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Wpływ odżywiania na zdrowie zębów jest szczególnie ważny u najmłodszych dzieci, które co najmniej do końca pierwszego roku życia nie powinny dostawać słodyczy oraz pokarmów słodzonych. Odgrywa to szczególnie ważną rolę w nocy ze względu na znacznie zmniejszone wydzielanie śliny, która w naturalny sposób oczyszcza zęby. Dzieci karmione w nocy i zasypiającego z butelką, np. mleka są narażone na rozwój próchnicy wczesnego wieku dziecięcego. Bogate w cukry mleko, również u niemowląt, staje się pożywką dla bakterii próchnicotwórczych, co może mieć katastrofalne skutki dla rozwoju zębów u dziecka. Dlatego podstawowym napojem powinna być woda, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.

Podjadanie pomiędzy posiłkami jest jednym z najgorszych nawyków żywieniowych, gdyż każdorazowe spożycie pokarmu obniża pH w jamie ustnej co sprzyja demineralizacji szkliwa i prowadzi do rozwoju próchnicy.

Właściwe nawyki żywieniowe mogą wpłynąć na zwiększenie odporności na próchnicę.

HIGIENA JAMY USTNEJ

O higienę jamy ustnej powinniśmy dbać od pierwszych chwil życia dziecka przecierając błonę śluzową oraz wały dziąsłowe jałową gazą, którą należy wymienić na szczoteczkę do zębów wraz z pojawieniem się pierwszego zęba. W higienie jamy ustnej bardzo ważna jest konsekwencja i regularność. Przez pierwsze lata zęby szczotkuje rodzic/opiekun dziecka szczoteczką manualną bądź mechaniczną, co najmniej dwa razy dziennie. W doborze pasty, szczoteczki oraz właściwej, dostosowanej do wieku technice pomaga lekarz dentysta.

Regularne wizyty kontrolne i profilaktyczne, stosowanie się do zaleceń lekarskich, dotyczących właściwej diety i higieny jamy ustnej dają nam szansę na utrzymanie jamy ustnej w stanie zdrowia u najmłodszych Pacjentów.

Udostępnij wpis:
Autor wpisu
Picture of Monika Maślińska–Brazulewicz

Monika Maślińska–Brazulewicz

lek. stom. specjalista stomatologii dziecięcej

Masz pytania?
Napisz do nas!

Facebook
Popularne wpisy
pure_czyszczenie_jezyka_header.png
Profilaktyka

Czy warto czyścić język?

O czym myślimy mówiąc o higienie jamy ustnej… Najczęściej kojarzy nam się ze szczotkowaniem zębów, płukaniem ust i w chwilach szaleństwa używaniem nitki dentystycznej Ale

Czytaj więcej »