Cukier: Napoje słodzone i gazowane w diecie dziecka

Często słyszy się o tym, jak ważne jest picie napojów szczególnie latem, ale czy wiedzieliście, że nasz organizm potrzebuje tyle samo wody latem co zimą? Różnica jest taka, że niestety zimą zapominamy o dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów, ponieważ często nie odczuwamy tak mocnego pragnienia o tej porze roku!

Jednak prawidłowe nawadnianie organizmu jest kluczowe dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia bez względu na porę roku.

Musimy pamiętać, że dzieci są jeszcze bardziej narażone na odwodnienie niż dorośli. Zaś nie jest tajemnicą, że większość z Naszych pociech chętniej wybierze do picia coś słodkiego i gazowanego.

Czy mądrym rozwiązaniem będzie podanie dziecku soku lub wody smakowej?

Nie!
Niestety zarówno soki, jak i wody smakowe są wyjątkowo zdradliwe, ponieważ ilością cukru, często dorównują napojom gazowanym!
Warto zastanowić się więc nad konsekwencjami, które grożą naszym dzieciom i ich zębom, jeśli nie będziemy zwracać uwagi na to, co piją.

Cukier jest podstawową pożywką bakterii próchnicotwórczych – nie należy tego bagatelizować ze względu na to, jak ważną rolę spełniają zęby mleczne w procesie rozwoju jamy ustnej u dziecka.

Kolejną, równie niebezpieczną kwestią, jest kwasowość napojów słodzonych oraz gazowanych – częste spożywanie grozi kwasową erozją szkliwa, czyli jego stopniowym rozpuszczaniem się!

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Pamiętajmy, nadmiar cukru w diecie prowadzi do obniżenia odporności organizmu oraz powstania problemów z koncentracją.

 

Warto również pamiętać, że słodzone napoje oraz soki nie ugaszą pragnienia w przypadku wysokiej temperatury lub po wysiłku fizycznym – w takich przypadkach pomoże jedynie woda.

Jak w takim razie ograniczyć ryzyko negatywnego wpływu cukru na zdrowie naszych dzieci?

Na pewno warto zacząć od wprowadzenia dobrych nawyków, takich jak podawanie wody maluchom, co przyzwyczai je do jej picia i w końcu same zaczną wybierać wodę, żeby ugasić pragnienie.

Kiedy dziecko jest przyzwyczajone do cukru, a jego natychmiastowe odstawienie jest trudne, należy wprowadzić zamienniki cukru, które nie powodują rozwoju bakterii, np. ksylitol.

Natomiast po zjedzeniu lub wypiciu czegoś słodkiego, należy przepłukać usta wodą, żeby wyrównać poziom pH w jamie ustnej.

 

Pamiętajmy, że jako rodzice mamy największy wpływ na odpowiednie nawyki żywieniowe naszych dzieci, dlatego warto wprowadzać je już w najmłodszym wieku!

Udostępnij wpis:
Autor wpisu
Picture of Monika Maślińska–Brazulewicz

Monika Maślińska–Brazulewicz

lek. stom. specjalista stomatologii dziecięcej

Masz pytania?
Napisz do nas!

Facebook
Popularne wpisy
pure_czyszczenie_jezyka_header.png
Profilaktyka

Czy warto czyścić język?

O czym myślimy mówiąc o higienie jamy ustnej… Najczęściej kojarzy nam się ze szczotkowaniem zębów, płukaniem ust i w chwilach szaleństwa używaniem nitki dentystycznej Ale

Czytaj więcej »