790 800 451

Protetyka
w Pure Dental Clinic w Gdańsku

Czym zajmuje się protetyka?

Protetyka zajmuje się rekonstrukcją i uzupełnieniem utraconych lub zniszczonych twardych tkanek zębów za pomocą uzupełnień ruchomych lub stałych. Coraz częściej celem leczenia protetycznego jest również poprawa estetyki, w tym korekta kształtu, koloru zębów oraz ich ułożenia względem siebie, co wymaga od nas niezwykłej precyzji, dokładności i wyczucia piękna.  

Każdy, nawet pojedynczy brak zęba, jest często przyczyną nieprawidłowości zgryzowych i prowadzić może do przesuwania się zębów sąsiednich, wysuwania zębów przeciwstawnych do luki, zaniku kości w okolicy braku, jak również dolegliwości bólowych w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Dlatego odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona protetyka oddziaływuje na cały organizm.

W Pure Dental Clinic coraz częściej wykorzystujemy skaner wewnątrzustny, w szeroko rozumianej diagnostyce, w tym diagnostyce implantologicznej i protetycznej.

Służy także do komunikacji z Pacjentem, ponieważ obraz jaki uzyskujemy, Pacjent widzi na ekranie monitora.

Skaner wewnątrzustny szybko stał się rewolucyjnym urządzeniem w dziedzinie stomatologii. To innowacyjne urządzenie pozwala na otrzymanie wirtualnego obrazu jamy ustnej na ekranie komputera dosłownie w kilkadziesiąt sekund.

Skaner 3 Shape TRIOS 4 to innowacyjny, całkowicie bezprzewodowy skaner wewnątrzustny, który łączy w sobie sprawdzoną metodę skanowania wraz z przełomową technologią pozwalającą na wykrywanie ewentualnej próchnicy bez emitowania promieniowania.

Na podstawie „wirtualnego wycisku”, czyli skanu wewnątrzustnego możemy ze znacznie większą precyzją analizować stan uzębienia, wykrywać problemy i planować leczenie stomatologiczne.

Jaką protezę wybrać?
Podpowiadamy!

PROTEZY
STAŁE

Są to prace na stałe zacementowane w jamie ustnej Pacjenta, wykonywane w celu odbudowy morfologii i funkcji pojedynczych zębów lub ograniczonych braków zębowych.

PROTEZY
RUCHOME

Są to prace wyjmowane z jamy ustnej Pacjenta, stosowane najczęściej w przypadku braków skrzydłowych.

PRACE KOMBINOWANE

Są to prace będące połączeniem prac stałych z protezami ruchomymi za pośrednictwem precyzyjnych elementów retencyjnych, np. zasuw, zatrzasków, koron teleskopowych.

Dlaczego warto wybrać
Pure Dental Clinic?

 • Dbałość o przywrócenie prawidłowej funkcji zębów 
 • Protetyka najwyższej próby – znakomita estetyka oraz dbałość o każdy szczegół wykonywanych prac protetycznych
 • Najwyższej jakości materiały, które pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat
 • Wykorzystanie nowoczesnych technologii

Protetyka jest dziedziną stomatologii, która łączy w sobie elementy sztuki. Zajmuje się odbudową struktur zębów poprzez mosty, korony czy inne rodzaje protez.

Uzupełnienia stałe – rodzaje

Wśród uzupełnień stałych wyróżniamy:

 • wkład koronowy typu onlay, inlay, overlay – najlepszy sposób do odbudowy rozległych ubytków w zębach bocznych, w których założenie klasycznego wypełnienia kompozytowego jest przeciwwskazane ze względu na brak wystarczającej wytrzymałości mechanicznej. Wkłady koronowe wykonujemy z materiału kompozytowego lub pełnoceramicznego.

 • korona protetyczna – odtwarza prawidłowy kształt, kolor i funkcję zęba, wykonywana jest w przypadku bardzo rozległego zniszczenia tkanek zęba. Wyróżniamy korony porcelanowe na podbudowie metalowej, z dwutlenku cyrkonu oraz korony pełnoceramiczne.
   
 • most protetyczny – stałe uzupełnienie protetyczne stosowane do uzupełnienia braków zębowych ograniczonych, tzn. takich, które zarówno od przodu, jak i od tyłu ograniczone są obecnością zębów filarowych. Klasyczny most składa się z koron osadzonych na oszlifowanych naturalnych zębach (filarach) połączonych ze sobą przęsłem, uzupełniającym braki zębowe. Mosty mogą być wykonane zarówno na zębach własnych pacjenta, jak i na implantach protetycznych.

 • licówka ceramiczna – cienki płatek porcelany przyklejony do wcześniej przygotowanej przedniej powierzchni zęba, który umożliwia poprawę estetyki zębów przy minimalnie inwazyjnej ingerencji.

Uzupełnienia ruchome – jakie są rodzaje?

Wśród ruchomych uzupełnień protetycznych wyróżniamy:

 • protezy szkieletowe – które charakteryzuje obecność metalowego przerzutu podniebiennego (w przypadku protezy górnej) lub łuku podjęzykowego (w przypadku protezy dolnej) z lanymi klamrami protetycznymi

 • protezy akrylowe – wykonane z wysokiej jakości tworzywa akrylowego, w którym zatopione są klamry doginane

Najczęstsze pytania Pacjentów

Proces skanowania jest prosty i krótki. Końcówka skanera posiadająca bardzo dokładną kamerą umieszczana jest w jamie ustnej Pacjenta. Kamera wykonuje tysiące bardzo dokładnych zdjęć, które następnie transportowane są do programu komputerowego. Obraz taki jest tworzony dynamicznie na ekranie komputera już podczas skanowania. Po zeskanowaniu górnych i dolnych zębów, prosimy Pacjenta o złączenie zębów, umieszczamy końcówkę po prawej lub lewej stronie jamy ustnej Pacjenta w taki sposób, aby program zarejestrował w jaki sposób Pacjent gryzie.

Trójwymiarową projekcję zębów Pacjenta możemy opracować i zaprezentować na ekranie komputera.

Skan wewnątrzustny, czyli wycisk cyfrowy zapisywany jest w postaci plików, bez konieczności odlewania modeli cyfrowych.

W zależności od planu leczenia, cyfrowy wycisk w postaci plików może być przesłany do laboratorium techniki dentystycznej lub zapisany jako jeden z etapów leczenia, co umożliwia monitorowanie przebiegu leczenia.

Dodatkowo niepowtarzalną zaletą skanerów jest dbałość o środowisko naturalne, przez ograniczone zużycie mas silikonowych oraz gipsu wykorzystywanego do odlewania modeli szczęki i żuchwy.

Skaner 3 Shape TRIOS 4 umożliwia:

 • Realistyczny i dokładny pomiar koloru zębów Pacjenta
 • Korzystanie z funkcji kamery wewnątrzustnej oraz zdjęć HD
 • Eksport plików STL
 • Ultraszybkie skanowanie pełnego łuku
 • Skanowanie z dokładnością ok 7 mikronów
 • Rejestrację dynamicznej artykulacji
 • Jako jedyny umożliwia wykrycie zmian próchnicowych podczas skanowania
 • Ulepszona technologia usuwająca nadmiar tkanki miękkiej podczas skanowania
 • Cyfrową archiwizację

Nasi specjaliści
od protetyki

lek.stom.

Lidia Gawrział

protetyka, endodoncja, stomatologia zachowawcza

lek. stom. specjalista stomatologii dziecięcej

Monika Maślińska–Brazulewicz

stomatologia dziecięca, protetyka,
implantoprotetyka, stomatologia estetyczna,
stomatologia zachowawcza,
koordynacja planów leczenia

lek.stom.

Alicja Ogonowska

protetyka, endodoncja, stomatologia zachowawcza